מה זה תקן טעינה אלחוטית לטלפונים QI?

מה זה תקן טעינה אלחוטית לטלפונים QI?

זהו אינו מאמר טכני מקיף אלא מאמר שמסביר את השימוש, המושגים ואת העולם של טעינה אלחוטית שהפך להיות כל כך פופולרי בימינו, המרדף אחרי הטעינה, הסוללה הניידת והשקעים מתחלפים ביכולת להניח את המכשיר שלך (* למכשירים התומכים) על משטח תומך תקן QI וליהנות מטעינה. התוכניות שבעתיד הלא רחוק נראה את משטחי הטעינה במקומות בילוי כמו בארים ובתי קפה, בחדרי ישיבות בעבודה ועוד.

QI – inductive power standard

תקן QI, בא מהמילה הסינית tʃi שמשמעותה “אנרגיה טבעית”, התקן נוצר להגדיר את הממשקים לטעינה אלחוטית. שכמות האביזרים גדלה וכמות השימוש, היה ברור לכולם שלפתור את הבעיה והסרבול בטעינה זאת המטרה והמכשול הטכנולוגי הבא. המשתמשים מחפשים כל הזמן מקור טעינה והמלחמה אינה רק על איזה מכשיר יחזיק יותר מעמד לפני שהסוללה תסתיים אלא איך מקלים על המשתמש את תהליך הטעינה ועושים אותו פשוט יותר. כך החלו להיווצר רעיונות על טעינה אלחוטית, כזאת שתניח את הטלפון שלך בבית קפה, בבית, במשרד והמכשיר ייטען ללא צורך לחפש שקע ולהוציא את המטען מהתיק.

הוקם איגוד טעינה אלחוטית (Wireless Power Consortium) שהגדיר את התקן לטעינה אלחוטית במרחקים של עד 4 ס”מ.

ממה מורכבת מערכת ה QI

המערכת מורכבת מפד/משטח הטענה וקולט טעינה בצד של המכשיר הנטען (יש הקורים לזה מתאם או מדבקה לטעינה אלחוטית). להטעין בצורה אלחוטית את המכשיר הנייד שנטען בעת שהוא מונח על משטח ההטענה

משטח הטעינה מגיע בצורות שונות

תכונות ומפרט של מערכת QI

כיום התקן מחולק לשלוש רמות

  • מתח נמוך (“low power”) – התקן פורסם בשנת 2009, תומך בהספק של עד 5W ומיועד בעיקר למכשירים סלולריים
  • מתח בינוני (“Medium Power”) – התקן פורסם בשנת 2011, יכול לתמוך בהספק של עד 120W מיועד בעיקר למקרנים ומחשבים ניידים
  • מתח גבוה (“High Power”) – התקן פורסם ב 2015, יהיה מיועד לתמוך בהספקים של 1000W ומיועד בעיקרו למכשירים כבדים כמו ציוד מטבח וכדומה

כמובן שאנחנו מתעניינים בתקן של המכשירים הסלולריים, היינו במתח הנמוך שאינו מסכן את המשתמש ואמצעי הזהירות הינם פשוטים למדי.

תכונות מערכת של טעינה אלחוטית QI מתח נמוך

התקן מגדיר תמיכה במרחק שבין המשטח המשדר שמחובר למקור מתח חיצוני לפד הקולט במכשיר של בין 5 מ”מ ל 40 מ”מ (4 סנטימטר)

יש העברת נתונים ושליטה בין המכשיר המקבל את הטעינה למשטח הטעינה, המכשיר המקבל את המתח מגדיר למשטח הטעינה או משדר המתח את הזרם הנחוץ לטעינה והקיבולת הדרושה.

הטעינה היא חד צדדית, זאת אומרת זרם הטעינה עובר רק מהמשטח המשדר לפד / מכשיר הקולט, ואינו עובר בכיוון ההפוך.

ברמה הטכנית בלי להיכנס ליותר מידי מושגים פיסקאליים, על ידי שדה מגנטי וסלילים שנמצאים במשטח הטעינה וסלילים שקולטים את האנרגיה המגנטית במכשיר המקבל יודע המכשיר המקבל לתרגם זאת למתח, כיום התמיכה של ההספקים הינה נמוכה עדיין ואינה מהווה תחליף לטעינה מהירה על ידי מטען. חשוב כמובן לציין שכל התיאור הזה קורה בפנים ואינו חשוף למשתמש, מבחינת המשתמש מדובר המשטח דק שמחובר לחשמל שעליו מניחים את הטלפון הנטען..

כיום אפשר למצוא את משטחי ה QI במעמדים לרכב, בתחנות עגינה ומשטחי טעינה שונים

מה חשוב לבדוק לפני שרוכשים מוצרים לטעינה אלחוטית QI?

קודם כל האם המכשיר שלך תומך בטעינה אלחוטית QI מובנית, זאת אומרת אין צורך במדבקה או מתאם טעינה אלחוטית למכשיר:

  • Galaxy s6, s6 edge, S7, S7 edge, Note 5
  • Google Nexus 4, 5, 6
  • LG G3
  • Motorola Droid MAXX/Mini,
  • HTC Droid DNA/8X
  • Nokia Lumia 1520, 1020, 930, 929, 928, 920

לרשימת המכשירים שתומכים בטעינה אלחוטית – לחץ כאן

כמו כל בחירת מטען חשוב לבדוק כמה דברים בסיסיים, כמו המותג? החנות שאתה קונה ואיכות המוצר וכדומה. אבל לפני הכל חייבים להבין האם משטח הטעינה והמדבקה עונים על הציפייה ואופי השימוש שאתה צריך, לכן מומלץ לשאול את השאלות הבאות:

מהו זרם הטעינה שהמשטח או המדבקה יכולים להפיק?

לדוגמא אם המכשיר שברשותכם צריך להיטען ב – 2A לדוגמא כמו גלקסי 5 ומשטח הטעינה יכול להפיק רק 1A אזי הטעינה תהיה איטית, אין זה אומר שזה לא יטעין או שזה לא מומלץ, זה הכל עניין של שימוש. זאת אומרת, בסופו של דבר אם אתה מניח את הטלפון שלך לטעינה על משטח במשרד שאתה נמצא בו שעות אז אין בעיה כי הטלפון ייטען למשך זמן, אך לא באותו קצב של המטען 2A שמסופק עם מכשיר הגלקסי 5. אותו דבר יש לבדוק ועל פי אותו עקרון את המדבקה או התמיכה של הטלפון שלך בטעינה אלחוטית (נקסוס 5 לדוגמא מגיע עם טעינה אלחוטית מובנת של כמעט אותו קצב כמו המטען ~1.2A), לדוגמא אם המדבקה שחיברת למכשיר שאינו מגיע עם תמיכה מובנת של טעינה אלחוטית תומכת ב 0.7A זאת תהיה העוצמה של הטעינה (בהנחה שהמשטח יודע להפיק יותר מ 0.7A).

מהפכה בטעינה אלחוטית ! טעינה אלחוטית מהירה

היום המהפכה בטעינה אלחוטית בעיצומה עם המטען טעינה אלחוטית של סמסונג או הטעינה האלחוטית המהירה מבית בלקין, מכשירי טעינה אלחוטית שתומכים בטעינה בהספק של 15W כמו המטען האלחוטי של בלקין או המטען האלחוטי המהיר של סמסונג שמגיע עם 9W וכל זה מול מטענים אלחוטים רגילים של 5W!

משטח טעינה אלחוטית מהירה - בלקין וסמסונג

התמיכה  בטעינה מהירה נממכת במכשירים הבאים: גלקסי נוט 5 ומעלה, גלקסי S6 אדג’ פלוס ומעלה (כמו גלקסי S7 וגלקסי S8)

לרשימת המכשירים שתומכים בטעינה אלחוטית – לחץ כאן

למוצרי QI אצלנו באתר Y-NOT – לחץ כאן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פתיחת צ'אט
היי! אנחנו פה, יש לך שאלה?
היי! אנחנו פה, יש לך שאלה?